Nasza strona używa ciasteczek (cookies). Zostając na niej, zgadzasz się na warunki korzystania, które znajdziesz tutaj.

Publikacje

Wszystkie nasze publikacje

5G - szanse, wyzwania, zagrożenia

Co to jest technologia 5G i jakie oferuje możliwości dla konsumentów i biznesu? Jaki jest stan jej standaryzacji oraz jacy są główni dostawcy technologii 5G? Jaki jest stan wdrożeń sieci 5G na świecie i w Polsce? Jakie są kluczowe działania UE w zakresie rozwoju zapewnienia bezpieczeństwa sieci 5G i jak podchodzą do tego państwa członkowskie? By poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zapraszamy do lektury!

Pobierz

Big data w Polsce. Praktyczny i krótki przewodnik dla MŚP

Czym jest big data i jakie korzyści z zastosowania tej technologii mogą mieć firmy i instytucje? Od czego zacząć wdrożenie? Jakie są największe wyzwania związane z big data? Jak efektywnie wykorzystać dane? Jak popularna jest big data w Polsce na tle Europy? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w nowym raporcie Fundacji Digital Poland. Zapraszamy do lektury!

Pobierz

Mapa nauki AI

Mapa polskiej nauki sztucznej inteligencji opracowana we współpracy z OPI PIB

Pobierz

Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?

Jak Polacy postrzegają technologie? Ilu z nas zdecydowałoby się poddać operacji wykonanej przez robota, a ilu wsiadłoby do autonomicznego busa bez kierowcy? Czy jako społeczeństwo jesteśmy gotowi na cyfrową rewolucję? Na te i inne pytania odpowiada najnowszy raport Fundacji Digital Poland, który powstał we współpracy z PwC, IQS i pod patronatem Polpharmy. Wyniki badań przeprowadzonych na reprezentatywnej próbie Polaków potwierdzają, że innowacyjne rozwiązania w kraju nad Wisłą są odbierane pozytywnie.

Pobierz

Krótki przewodnik o tym, dlaczego warto, aby Państwa firma rozwijała działalność związaną ze sztuczną inteligencją właśnie w Polsce.

To tutaj dostępni są wysoko wykwalifikowani specjaliści od AI, dynamicznie rozwija się cały ekosystem nowoczesnych technologii, a na dodatek posiadamy system zachęt podatkowych. Już teraz wiele globalnych firm technologicznych ulokowało swoje centra B+R i zainwestowało w rozwój AI właśnie Polsce. Nie warto dłużej zwlekać – Państwa firma też powinna tu być!

Pobierz

Krótka opowieść o społeczeństwie 5.0. Czyli jak żyć i funkcjonować w dobie gospodarki 4.0 i sieci 5G

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji wraz z Fundacją Digital Poland opublikowały raport „Krótka opowieść o społeczeństwie 5.0. Czyli jak żyć i funkcjonować w dobie gospodarki 4.0 i sieci 5G” na temat wyzwań stojących przed Polską, która chce w pełni czerpać z korzyści niesionych przez gospodarkę przyszłości i sieć 5G. Raport szczegółowo omawia korzyści, jakie mogą przynieść Polsce wdrożenie przemysłu 4.0, zainicjowanie rozwoju nowoczesnego społeczeństwa 5.0, u których podstaw leży szybka i niezawodna komunikacja 5G.

Pobierz

Subskrypcje PL

Ekonomia subskrypcji jest jednym z najważniejszych zjawisk kształtujących światową gospodarkę cyfrową. Sprzedaż towarów i usług w modelu abonamentowym staje się stopniowo standardem w coraz większej ilości branż. Nowa odsłona raportu "Subskrypcje PL" - pierwszego przekrojowego opracowania poświęconego ekonomii abonamentowej w Polsce prezentuje jej stan na rok 2019 oraz prognozy ekspertów z Visa, Straal, UPC, player.pl oraz MCI Capital.

Pobierz

IoT w polskiej gospodarce

Autorzy studium są zdania, że polska szkoła musi przejść szybką transformację cyfrową. Oznacza to konieczność zmiany wprowadzonej rok temu podstawy programowej kształcenia ogólnego, obejmującego naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Nadal bowiem bazuje ona nauczaniu przedmiotowym z systemem klasowo--lekcyjnym.

Pobierz

Iloraz sztucznej inteligencji

Druga edycja raportu, którego celem jest przedstawienie aktualnego obrazu technologii Sztucznej Inteligencji w Polsce i w Europie. Robimy to poprzez m.in. przedstawienie najciekawszych zastosowań i rozwiązań sztucznej inteligencji rozwijanych w Polsce na bazie rozwiązań Microsoft. Dodatkowo pokazujemy również aktualny stan prac legislacyjnych w Polsce i w Unii Europejskiej.

Pobierz

Cyfryzacja to więcej niż technologia

Gospodarczy sukces Polski nie jest, póki co oparty o innowację i spółki technologiczne. Co należy zrobić, aby to zmienić? Wyjątkowe badanie stworzone na bazie wywiadów z managerami polskich firm i instytucji, powiązanych z obszarem technologii i cyfryzacji. Analiza 50 spółek, które weszły już na drogę transformacji cyfrowej.

Raport pod patronatem MCI Capital i Deloitte oraz SpotData - Centrum Analiz.

Pobierz

Inside Trends Magazine

Wszystko, co trzeba wiedzieć o trendach w Business 4.0, Life Science i FinTech. W raporcie znalazły się także najciekawsze artykuły na ten nowych technologii, publikowane w różnych edycjach Business Insider na całym świecie.

Pobierz

Kompetencje przyszłości w czasach cyfrowej dysrupcji

Studium wyzwań dla Polski w perspektywie roku 2030.

Pobierz

Mapa Polskiego AI

Mapa polskiego AI to najbardziej kompleksowe badanie dotyczące branży sztucznej inteligencji. Zawiera informacje na temat praktycznie wszystkich działających w Polsce firm oferujących usługi z zakresu nowoczesnych technologii. Wierzymy, że mapa będzie stanowić niezbędną pomoc zarówno dla krajowych, jak i międzynarodowych inwestorów szukających ciekawych projektów nad Wisłą. Badanie jest pierwszym i jak dotąd jedynym, które tak szeroko pokazuje krajowe firmy wykorzystujące sztuczną inteligencję. Mamy nadzieję, że niniejszy dokument zachęci Państwa do dyskusji i przyśpieszy prace nad polską strategią AI.

Pobierz

Mobility-as-a-Service PL

W obliczu ewoluującego sektora usług związanych z transportem, polski rynek nie pozostaje bierny. Zarówno zagraniczni giganci branży, jak i lokalni gracze aktywnie wprowadzają do Polski nowe rozwiązania z kategorii Mobility-as-a-Service. Wraz z ich rozwojem, usługi te stają się dla Polaków coraz bardziej atrakcyjną alternatywą i uzupełnieniem tradycyjnego transportu. Chcąc wyjaśnić mechanizmy działania, rosnącą popularność i różnorodność sektora Mobility-as-a-Service, a także korzyści jakie współdzielony transport niesie dla konsumentów i biznesu, przygotowaliśmy kompleksowy raport zatytułowany „Mobility-as-a-Service PL”.

Pobierz

Przegląd Strategii Rozwoju Sztucznej Inteligencji na Świecie

Coraz bardziej powszechna jest opinia, że sztuczna inteligencja całkowicie zmieni świat. Tak, to prawda. Stoimy u progu rewolucji, która odmieni naszą cywilizację. Ta technologia niesie ze sobą olbrzymie możliwości, ale również zagrożenia. W Fundacji Digital Poland postanowiliśmy więc wraz z grupą niezależnych ekspertów przeanalizować działania, jakie światowe potęgi podejmują w tym zakresie. Oddajemy w Państwa ręce raport: „Przegląd Strategii Rozwoju Sztucznej Inteligencji na Świecie”. 

Pobierz

Smartfon jako osobiste narzędzie edukacyjne ucznia

Smartfon wśród dzieci i młodzieży jest równie popularny jak szkolny plecak, ale szkoły nie wiedzą, jak podchodzić do nowych technologii - zakazywać czy jednak wykorzystywać do nauki.

Pobierz

Sztuczna inteligencja jako element zrównoważonego rozwoju gospodarczo–społecznego

Raport podsumowujący pierwsze spotkanie w ramach projektu Digital Sustainability Forum. DSF to wspólna inicjatywa Fundacji Centrum Cyfrowe, Fundacji Digital Poland oraz firmy Microsoft. Naszym celem jest wypracowanie rekomendacji dla decydentów, w rękach których leży budowanie strategii, polityk i w końcu regulowanie nowych technologii.

Pobierz

Sztuczna inteligencja jako element zrównoważonego rozwoju gospodarczo–społecznego - spotkanie drugie

Raport podsumowujący drugie spotkanie w ramach projektu Digital Sustainability Forum.

Pobierz